Our Celebrated Faculty

Our expert faculty of industry professionals and emerging and acclaimed artists teach here because they enjoy the unique atmosphere and the freedom it gives them to focus on their students. They bring an energizing combination of real-world experience and passion to each class that helps students to gain practical, working knowledge of material processes.


Blacksmithing

Chris Niemer – Area Head
Ben Carpenter
Brian Buono
Carla Hall
Graham Rogers – Teaching Assistant
Jason Krist
Jeff Pringle
Mackenzie O’Brien – Teaching Assistant
Schuyler Mcllister

Ceramics

Cathy Lu – Area Head
Robert Abrams
Maurice Caveness
Michiko Fukushima
Celeste Flores

Enameling

Judy Stone – Area Head
Katy Joksch
Olga Barmina
Roberta Smith
Celeste Christie
Chris Spurrell

Fire Performance

Lara Hopwood – Area Head
Albert Hill
Amber Garrett
Charles Cantero
Patricia Chavez
Satise Dizon

Foundry

Nick DiPhillipo – Area Head
Alex Smith
Barry Beach
Beckey Kaye – Teaching Assistant
Cynthia Handel
Daniel Yasmin
Denise Snaer-Gauder
Kathy Brown
Kier Lugo
Mike Feeney

Glass

Janet Hiebert – Fusing Area Co-Head
Mary White – Fusing Area Co-Head
Arlo Fishman
Emily Bittner – Fused Glass Teaching Assistant
Daniel Stauber
Jaime Guerrero
Kier Lugo
Lauren Ekman
Lee Granberg
Mari Chovan-Upton
Michelle Knox
Mimi Dean
Tansy Brooks
Ralph McCaskey
Warren
Zach Rudolph

 

Hot Wheels

Jeremy Cavagnolo - Area Head, Bike Shop
Michael Sturtz - Area Head
Sudhu Tewari
Esther Cervantes
Evan Wilcox
Evelyn Donis
Jed McAdams
Max Chen
Megaen Curl
Nelson Bellesheim

Jewelry

Aimee Golant
Angela Grigsby, G.G., G.J.
Arlene Mornick
Bonnie Heras
Carolyn Moore
David Casella
Denise Taylor – Area Assistant Head
Katy Joksch
Kelly Nedderman
Kim Emilianowicz Mirus
Norika Takada
Tricia (Becker) Weiner
Vernon Theiss – Area Head

Kinetics & Electronics

Lee Sonko - Area Head
Denise Hill - Teaching Assistant
Benjamin Carpenter

Benjamin Cowden
Jonathan Foote
Michael Shiloh
Robert Matthew
Richard Mortimer Humphrey
Sam Reese
Sudhu Tewari

Machine Shop

Ken Gilliland – Area Head

Moldmaking

Barry Beach
Billy Hiebert – Area Head

Neon & Light

Christian Schiess – Area Head
Danny Baggs
Ed Kirshner
Louis Brill
Steve Boverie
Steve Widmark
Norman Moore

Resources for Artists

Billy Hiebert
Lisa Burger

Stone Working

William Rose
Maurice Cavness

Textiles

Annie Shao – Sewing
Cliff Bohm – Leather
Ralph McCaskey – Leather
Ruben Guzman – Cartoneria
Sam Waller – Leather
Steve Boverie – Stereo Photography

Welding

Alan Sklansky
Beckey Kaye
Brian Buono
Brian Enright
Brian McCoy
Carla Hall
Collin Harris
Elise Youssoufian
Evelyn – MIG Teaching Assistant
Ismael Plasencia
Jim Pacheco
Kevin McElroy
Liisa Pine
Maurice Cavness
Michael Kearney – TIG Welding, Teaching Assistant
Patricia Chavez
Peter Kropf
Rob Nehring
Roger Carr
Rusty Howson
Steve Woodward – Art Bikes and MIG Welding
Tory Fink
Warren Breslau – TIG Area Head

Wood

Adrien Segal
Ben Golub
Daniel Yasmin
Felix Torres
Jeremy Kaplan
Joey Gottbrath
Kevin Hoelscher
Matt Wolpe
Michael Bray
Rick Turner
Roger Carr

Youth Mixed Media

Fonda Murray
Maurice Cavness
Saif Al-Abbasi